O psaní

Píšu, píšeš, píšeme

31. října 2015 v 11:11 | Aynarra Tulrgar

Ahoj, přicházím s dalším článkem do rubriky "O psaní", tentokrát na téma, (nečekaně) Psaní. Neporadím Vám jak psát (zatím), ale spíše se budeme věnovat věcem, jako kam nebo do čeho. Chápu, že kam a do čeho zní stejně. Zkusím to ale rozlišit a obohatit vás (snad) i o další nové věci, které se vám při psaní budou hodit.

DO ČEHO psát (hmatatelně)

Tohle je ta kavárenská klasika, hodně hispterská, ale pořád dobrá. Přijdete do kavárny, rozevřete blok a vytáhnete tužku. Ještě předtím, než začnete, objednáte si kávu a pak se dáte do psaní. Vnímáte atmosféru, která vám pomáhá psát a tak píšete. Jste inspirovaní a tak vám jde psaní o ruky. Do čeho ale ještě můžete psát? Každému vyhovuje něco jiného. Samozřejmě, všichni píšeme na papír, ale jaký? To už je otázka. Tak zaprvé, je to nepřeberné množství papírenských produktů od deníčků, bloků, sešitů nebo volných listů, po spisovatelské bloky, které nejsou zrovna levnou záležitostí. A pak je tady věc druhá. Formáty a velikost. Někdo rád velké A4 někdo malé A5 a někdo třeba i A6. Nakonec, je to v podstatě jedno, ale když najdete opravdu něco, kam se vám dobře píše, bude to bod pro vás. A v neposlední řade, čisté listy, linky nebo čtverečky? :)

10 důvodů, proč začít psát

20. října 2015 v 13:02 | Aynarra Tulrgar


Nové téma týdne mě ponouklo k tomu, založit konečně novou rubriku "O psaní", zabývající se právě psaním. Mými osobními postřehy, typy a radami, které by mohli někomu pomoci v nelehké cestě k napsání knihy. Nechci Vás však odrazovat. Nic takového. Psaní sice není moc lehké, ale mnohdy je to mnohem větší legrace, než by se na první pohled mohlo zdát. Své by Vám o tom jistě pověděli i hráči textových rpg her, o kterých bych se zde také jednou chtěla zmínit.

Dnes se ale budu věnovat 10 důvodům, proč je dobré začít s psaním. Třeba Vás tím také nalákám k psaní a kdo víc? Třeba se zde zrodí nová spisovatelská hvězdička, která začne pomalinku růst.

1. Zlepšíte si gramatiku
To je asi ten nejdůležitější a nejhlavnější důvod, proč je dobré začít psát. Ten fakt, že Vám gramatika moc nejde, protože jste jí nikdy moc nedali, si pořádně uvědomíte až v momentě, kdy vám word nebo jiný textový program, vyplivne skoro celý text označený červenu vlnovkou. Určitě víte, co přesně myslím. Ale věřte nebo ne, psaním a pak následným opravováním vlastních chyb, se člověk naučí ty chyby nedělat. Vážně, vím, o čem mluvím.
Něco jiného je samozřejmě, když píšete ve spěchu, protože Vás políbila múza a nemáte čas opravovat po sobě své chyby hned teď, protože myšlenka nepočká. Plyne stejně rychle jako potůček v lesíku.

 
 

Reklama