Jak jsem se rozhodla plánovat

13. května 2017 v 18:47 | Aynarra Tulrgar |  Deníčkové zápisy rádoby spisovatelky
Ano, zrovna já! Já, která všechno píše a dělá spontánně tak, jak to cítí. Ptáte se cože jsem se to rozhodla naplánovat? Příběh, samozřejmě. Kdo mou maličkost zdá již delší dobu, ten ví, že opravdu nikdy jsem si nic neplánovala. Jistě, malé poznámky k příběhu jsem se naučila psát. Časem. Hlavně u Alfova syna a to mě pohánělo v psaní.
Vždy jsem si napsala pár poznámek jako" kdo, kde, s kým a jak :D a buď jsem to všechno nacpala do jedné kapitoly, nebo to bylo rozsáhlejší a měla jsem zásobu na delší dobu.

Well, tentokrát jsem se ale rozhodla plánovat krom poznámek i něco víc.
Asi jsem opravdu dospěla do fáze, kdy jsem schopná psát. Tím myslím, že se mi teď všude válí papíry s poznámkami. Různých jmen postav i míst. Různé jména, která možná použiju a možná taky ne. Návrhy a náměty.Nové situace, poznámky, jména míst. Je toho moc a je v tom hrozný zmatek. Založila jsem proto (konečně!) spisovatelský blok, do kterého se snažím všechno přehledně napsat a nacpat. Hezky ručně. S propiskou klouzat po papíru. Je to zvláštní, ale od doby, co jsem odešla ze školy, píšu sice v práci každý den, ale nikdy to není moc dlouho a většinou jen čísla... Užívám si proto každý tah, který napíšu na papír mnohem více, než když jsem chodila do školy.


Jasně, že mám nějaké poznámky i v počítači. To hlavně, ale nikdy jsem se nenaučila si je psát přehledně. Do počítače totiž píši většinou, když mám dobrou myšlenku, kterou dokážu rychle zapsat. Později si ji přepíšu do bloku nebo někam na papír a dále s ní pracuji a upravuji ji...
Na psaní je totiž krásné, že i když plánujete něco, většinou z toho vzejde něco jiného a i u toho plánování píšete první myšlenky, které vás napadnou. Poté s nimi můžete ještě manipulovat a upravovat je. Přepisovat, škrtat a psát další a další a hlavně pomocí nich, tvořit příběhy.


Tak tedy: slavnostně přísahám, že budu psát pravidelněji tak, jak mi to volný čas dovolí a někdy snad i něco opravdu dokončím. Byla bych za to ráda a tak tomu musím věřit. Vaše zpětná vazba je mi velkou motivací pro další psaní, stejně jako návrhy nebo kritika co zlepšit. Bez toho se nikdo nemůže hnout. A samozřejmě, musím se vypsat. Já vím, ale věřím, že už teď je to lepší než moje prvotiny a začátky.

Takže, pěkný zbytek soboty. A ještě hezčí neděli.
Já se jdu opět ponořit do plánů a tvorby nového světa.
Sem tam se s vámi budu dělit o reálie, postavy, hlášky, útržky a samozřejmě další kapitoly.
Pokud si nechcete nechat nic ujít, můžete sledovat můj facebook, kde bych vás ráda zásobovala a poté i zde udělala nějaký souhrnný článek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spark_Seeker Spark_Seeker | E-mail | Web | 11. června 2017 v 22:37 | Reagovat

Páni :D Já potřebuju ke každýmu příběhu, který píšu, osnovu, seznam postav, pak ještě rozepisuju zajímavosti o místech, postavách, kreslím mapy světů i plány jednotlivých domů a hups, mámd popsanej sešit :D Takže docela obdivuju, když člověk dokáže napsat příběh spontánně - kdysi se mi to takhle taky dařilo, ale teďka ani za mák xD

Budu ti jako autor autorovi, bloger blogerovi, držet palce ve psaní, a ať se ti zadaří! ^^ Tvůj blog mě nesmírně zaujal designem, btw :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama