Projekt NaNoWriMo 2015

18. října 2015 v 14:26 | Aynarra Tulrgar |  Deníčkové zápisy rádoby spisovatelky

Ahoj, ahoj zase po delší době!
Jelikož opět vůbec nestíhám (ano, díky ti moje milovaná školo), rozhodla jsem se, že by bylo fajn se ozvat (to je myšleno jako v rámci prokrastinace). Chtěla jsem Vám dát jenom vědět, že ještě stále žiju. Že mě ještě nikdo nezakopal do hluboké jámy a nenacouval na mě s kamionem s ohromným množství hlíny, z pod které bych se nemohla dostat. Pro některé je to asi dost smůla, ale abych se teda konečně dostala k jádru pudla. Rozhodla jsem se i letos zapojit do projektu NanoWriMo čili National Novel Writing Month, do kterého jsem se zapojila poprvé loni. Vznikla v něm asi má nejdelší povídka (stále rozpracovaná), Alfův syn. Startuje 1. listopadu a mám tady pro Vás několik tipů nebo zkušeností, které jsem prožila minulý rok při psaní. Možná Vás to také inspiruje k tomu, zapojit se do tohoto projektu.

Co je to NaNoWriMo?
Jde o projekt, ve které píšete celý měsíc Váš vymyšlený příběh. Ideálně do počítače, ale i na papír se to počítá. Cílem je splnit 50 000 slov. Mně se loni povedlo cca 25 000 a o část textu jsem přišla, ale alespoň jsem to zkusila. Ideální je vědět do předu, o čem chce člověk psát, ale i když nevíte a chcete to zkusit, tak to jde! Opravdu. Alfova syna jsem začala psát vařením z vody. Začátek je tak rozhodně znát. Měla jsem sice nějaké podklady, protože zrovna tahle povídka vzniká na motivy textové rpg, ale děj mám svůj vlastní. Odpíchla jsem se pouze od věcí, jako jsou město, místa a jak to tam tak zhruba chodí.

A už jsem psala. Moc jsem nepřemýšlela nad tím, co píšu. Úplně jsem vypnula a soustředila se jen na to, co by se tak mohlo hlavnímu hrdinovi přihodit. Ideální na takové splachovací psaní je, psát v nějakém textovém editoru, který člověka moc neruší a nenutí klikat na okno prohlížeče a brouzdat po internetu. Takže takový Darkroom nebo FocusWriter jsou pro NanoWrimo ideální. Pak je taky důležité prostředí. Jestli rádi u psaní posloucháte hudbu, tak si ji klidně pusťte. Mě loňské NaNoWriMo hrály samé epic fantasy playlisty a myslím, že už to doma některým lezlo celkem na mozek, ale mě to pomáhalo.

Pište, piště, piště.... Neřešte, jestli jste v textu napsali špatně i/y nebo něco jiného. Myšlenky mnohdy plynou hrozně rychle a je těžké je všechny pochytat. Neřešte ani, jestli se vám často opakují slova. Prostě piště. Buďte zapálení a zvládnete to. Máte na to měsíc a 50 000 slov za měsíc není žádná sranda. Zvládnout se to ale dá, jen pro to musíte něco dělat. Ideální je psát každý den. Na webu tohoto projektu máte i kalkulačku slov, která vám ukazuje, kolik jste toho napsali a kolik Vám ještě chybí. Když budete psát pravidelně, text si hezky rozložíte a nebudete mít potom pocit časové tísně.

Piště o věcech, o kterých něco víte. Dohledávání informací je potom zdlouhavé a zdržuje vás od psaní. Jestliže chcete napsat 50 000 slov za měsíc, musíte se tomu poddat a být do psaní zapálení od první chvíle až do konce. A tím se dostávám k tomu, že budete muset obětovat všechny další aktivity na jeden měsíc. Vím, že budu psát a pokračovat na Alfovi ale i tak bych ráda zkusila nezanedbávat zbytečně moc školu, protože pak bych to už nemusela dohnat. Bude to těžké. Pravděpodobně budu muset zvýšit ještě více příjem kofeinu a psát po večerech do noci, takže ze mne bude po měsíci hotová zombie, ale důležité je zkusit to.

Pro Vás, mé čtenáře to tedy znamená, že někdy v půlce prosince bych vás mohla opět krmit dalšími částmi příběhu o Vlkodlakovi Maconovi. Proč až v půlce prosince? Inu, jak už jsem psala výše, jsem gramatický barbar, a když mám myšlenku, gramatika jde bokem. Budu tedy psát soustavně a kapitoly tvořit opět až dopíšu. Také bych je opět ráda posílala k betareadu, aby byl text co možná nejlepší pro Vás čtenáře a hlavně aby dával smysl. Vím, že mi kolikrát něco unikne a nebýt bety, ani bych si to neuvědomila. Příběh by pak nedával moc smyslu. Mě ano, ale Vám ne.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maya Maylu Maya Maylu | E-mail | Web | 18. října 2015 v 19:12 | Reagovat

Jáj, tak to si snad budeme navzájem držet palečky.
Popravdě ve FocusWriteru píšu něco málo přes rok a nemohu si ho vynachválit. Hlavně se mi líbí jak mi v kalendáři naskakují proužky za splněný nastavený denní limit.

2 Luce Luce | E-mail | Web | 18. října 2015 v 21:05 | Reagovat

Páni moji! Ty máš dokonalý dizajn! :O

3 Ariven Ariven | Web | 18. října 2015 v 23:12 | Reagovat

Taky do toho letos jdu znovu... Snažím se tentokrát aspoň trochu připravit, aby se mi znovu nestalo, že prostě nebudu vědět, jak dál, ale stejně to nakonec dopadne tak, že budu většinu děje vymýšlet za pochodu.
Ale hlavně, že mám mapu, bohy a uvažuju, že si vymyslím vlastní názvy měsíců, že jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama