Píšu, píšeš, píšeme

31. října 2015 v 11:11 | Aynarra Tulrgar |  O psaní

Ahoj, přicházím s dalším článkem do rubriky "O psaní", tentokrát na téma, (nečekaně) Psaní. Neporadím Vám jak psát (zatím), ale spíše se budeme věnovat věcem, jako kam nebo do čeho. Chápu, že kam a do čeho zní stejně. Zkusím to ale rozlišit a obohatit vás (snad) i o další nové věci, které se vám při psaní budou hodit.

DO ČEHO psát (hmatatelně)

Tohle je ta kavárenská klasika, hodně hispterská, ale pořád dobrá. Přijdete do kavárny, rozevřete blok a vytáhnete tužku. Ještě předtím, než začnete, objednáte si kávu a pak se dáte do psaní. Vnímáte atmosféru, která vám pomáhá psát a tak píšete. Jste inspirovaní a tak vám jde psaní o ruky. Do čeho ale ještě můžete psát? Každému vyhovuje něco jiného. Samozřejmě, všichni píšeme na papír, ale jaký? To už je otázka. Tak zaprvé, je to nepřeberné množství papírenských produktů od deníčků, bloků, sešitů nebo volných listů, po spisovatelské bloky, které nejsou zrovna levnou záležitostí. A pak je tady věc druhá. Formáty a velikost. Někdo rád velké A4 někdo malé A5 a někdo třeba i A6. Nakonec, je to v podstatě jedno, ale když najdete opravdu něco, kam se vám dobře píše, bude to bod pro vás. A v neposlední řade, čisté listy, linky nebo čtverečky? :)


KAM UKLÁDAT (virtuálně)

A pokud se vám nechce psát rukou, nebo pokud máte napsáno, ale rádi byste svůj rukopis měli i v elektronické verzi, stejně jej musíte přepsat. Půjdeme se teď podívat, kam všude můžete psát a ukládat své texty. Na výběr máte několik možností. Od klasického Wordu až po netradiční Focus Writer. Pojďme se teď tedy podívat, jaké máte možnosti a jak vypadají.


Microsoft Word
Známe ho každý a každý ho používáme. Pokud ne denně, tak jednou či dvakrát do týdne určitě. Word je ideálním programem jak pro psaní - za předpokladu, že vás nebudou rušit všechny ty funkce, které nabízí a budete se spíše zaobírat jimi, než čistou prací na psaní vašeho textu - tak i pro samotnou korekturu a editaci. V tomto nejsem moc zběhlá, ale karta Rozložení stránky, skrývá mnohá tajemství od okrajů stránky, přes vodoznak vašeho textu až po grafické motivy. Zkrátka, každý si může ve Wordu vyhrát, jak se mu zlíbí. Ovládání není složité a nakonec, kdo si hraje, nezlobí.


LibreOffice
LibreOfiice je obdobná verze programu Microsoft Word a já se k ní uchýlila teprve nedávno z jednoho prostého důvodu. Vir v počítači, který mi poškodil strašně moc souborů, od fotek, přes hudbu a videa až po textové soubory, mi nějakým způsobem poškodil i Word. A jelikož nejsem ajťák a ani jinak zručná v počítačích, prostě jsem se poohlédla po něčem jiném, bez závady. LibreOffice je volně ke stažení zdarma v plné verzi a v balíčku budete mít i další programy, podobně jako je tomu u balíčku od Microsoftu. Funkce zde, jsou podobné, ne-li stejné. Jenom jinak zvýrazněné a zobrazené. Pro mě zatím novinka, ve které se moc nevyznám, ale zatím stačí ty základní věci, jako je písmo, velikost atd..


Dark room
Je prográmek, který si stáhnete za předpokladu, že se vám do klasického textového editoru špatně píše. Respektive nepíše. Nepíše, protože děláte všechno možné, jenom nepíšete. Rozrušuje Vás nastavení a další, v tuto chvíli zbytečné, funkce. Když Dark room zapnete, uvidíte černou obrazovku a až začnete psát, uvidíte zelené písmo. A to je celé. Nic jiného by Vám v ten okamžik nemělo chybět. Tohle je jeden z programů, který je ideální pro "prosté psaní". Například při projektu NaNoWriMo, kdy musíte za měsíc napsat 50 000 slov, se nebude trápit tím, jak bude výsledný text vypadat a korekturami, ale budete jenom a jenom psát. Na všechno ostatní budete mít čas až potom. U tohoto programu není ani horní lišta a křížek, který by Vám program vypnul. Já jej proto vypínám přes tlačítko Windows na klávesnici, kdy mi okno spadne na spodní lištu a vypnu jej až poté. Text v Dark roomu se sice ukládá, ale pro klid vaší duše by bylo dobré, si text překopírovat do jednoho z výše uvedených programů a soustavně jej ukládat tam, protož člověk nikdy neví, co se může stát. A věřte mi, když ztratíte +- 5000 slov, není to nic moc příjemného.


Focus Writer
A v neposlední řadě je tady Focus Writer. Je to obdoba Dark roomu s rozšířenějšími funkcemi, které můžete, ale nemusíte využívat. Jaké jsou tyto funkce? Tak například si můžete sami vybrat své pozadí pro danou scénu, kterou zrovna píšete, což je, myslím si, hodně inspirativní už samo o sobě. Ale také si můžete nastavit denní limit, který Vás popohání v psaní. Nastavit si můžete počet slov, počet znaků, nebo čas, po který chcete psát. Také se Vám zde ukládají denní statistiky a v nastavení si můžete nastavit další funkce. Třeba zvuk klapotu psacího stroje, který mně osobně velmi imponuje :)

NA WEB (jako záloha)

A co dělat dál? Pokud jste paranoidní, nebo poučení ze svých chyb, kdy jste přišli o spousty textů, věnujte pozornost i tomuto odstavci. Jelikož Vám jde psaní samo a vy máte už skoro hotovo, bylo by rozumné své texty uložit i někam jinam, než do počítače. Ideální je flash disk, nebo nějaké jiné ukládací médium, ale co když zrovna nemáte nic po ruce? Řešením je uložit si své dokumenty na síť.

E-mail
Pokud jste paranoidní, tak si můžete texty přeposlat na e-mail a mít tak jistotu, že o ně nepřijdete a nikdo je nebude číst, ale pořád je tam to ale. Nikdy nemáte stoprocentní jistotu, že to nikdo nečte, když jste na internetu a to platí i o dalších dvou níže zmiňovaných, ale ubereme na paranoie a třeba to půjde.

OneDriver
Ten mám v mobilu pro každou příležitost, ať už se jedná o texty do školy nebo poznámky k příběhům. Kdykoliv jsem na wifi, tak se mi ukládají dokumenty právě tam.

Google dokumenty
Podobný jako One Driver. Využijí jej ti, kteří mají účet u googlu. Nemusíte nic stahovat a to je na tom to krásné.

KDY psát?

Kdykoliv vám to bude příjemné. Rozhodně byste se do psaní neměli nutit, protože z takového textu pak vyzařuje, že vás to nebavilo. Nejste plně soustředěni, nepoddali jste se tomu a ve výsledku to je poznat. Měli byste být uvolnění a alespoň zhruba vědět, O ČEM budete psát. Důležité je, mít prostě nějakou inspiraci. Múza vás může políbit těsně před spaním nebo krátce po probuzení. Dokonce i ve snu. Někomu se dobře píše brzy ráno a někomu naopak až pozdě v noci. Je to různorodé a každý si musí najít svou vhodnou chvilku pro psaní. A samozřejmě byste měli psaní přizpůsobit práci a škole. Někdo kdo pracuje od 6 ráno, bude těžko psát brzy ráno, ještě než půjde do práce.

KDE psát?

Prostě tam, kde je Vám dobře, nebo kde hledáte inspiraci. Já třeba například ráda píšu v posteli, ale také venku. Dlouho se už chystám, že vyrazím ven s blokem a tužkou a zasednu někde na louce nebo v lese a budu psát. Popisovat atmosféru, co vidím , slyším atd... Pak jsou tady samozřejmě takové ty více hispterské místa, jako je psaní v kavárně u kávy, ale při loňském NaNoWriMu, jsem psala opravdu o každé volné chvilce a když jsem měla s sebou ntb, tak jsem psala i v knihovně. Nezapomenu na ty udivené pohledy, ale bylo to fajn. Mimochodem, třeba psaní v čajovně s dobrým čajem, taky není k zahození. Čaj vás nakopne a příjemná klidná atmosféra vás navnadí pro práci.

A PROČ psát?

Protože je to dobrý způsob, jak na chvíli vypnout všechny myšlenky, které se vám honí hlavou. Tím myslím takové ty věci, jako jsou úkoly do školy a práce. Člověk musí umět relaxovat a psaní je dobrým způsobem, jak toho dosáhnout.


A to je pro dnešek všechno :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama