Říjen 2015

Píšu, píšeš, píšeme

31. října 2015 v 11:11 | Aynarra Tulrgar |  O psaní

Ahoj, přicházím s dalším článkem do rubriky "O psaní", tentokrát na téma, (nečekaně) Psaní. Neporadím Vám jak psát (zatím), ale spíše se budeme věnovat věcem, jako kam nebo do čeho. Chápu, že kam a do čeho zní stejně. Zkusím to ale rozlišit a obohatit vás (snad) i o další nové věci, které se vám při psaní budou hodit.

DO ČEHO psát (hmatatelně)

Tohle je ta kavárenská klasika, hodně hispterská, ale pořád dobrá. Přijdete do kavárny, rozevřete blok a vytáhnete tužku. Ještě předtím, než začnete, objednáte si kávu a pak se dáte do psaní. Vnímáte atmosféru, která vám pomáhá psát a tak píšete. Jste inspirovaní a tak vám jde psaní o ruky. Do čeho ale ještě můžete psát? Každému vyhovuje něco jiného. Samozřejmě, všichni píšeme na papír, ale jaký? To už je otázka. Tak zaprvé, je to nepřeberné množství papírenských produktů od deníčků, bloků, sešitů nebo volných listů, po spisovatelské bloky, které nejsou zrovna levnou záležitostí. A pak je tady věc druhá. Formáty a velikost. Někdo rád velké A4 někdo malé A5 a někdo třeba i A6. Nakonec, je to v podstatě jedno, ale když najdete opravdu něco, kam se vám dobře píše, bude to bod pro vás. A v neposlední řade, čisté listy, linky nebo čtverečky? :)


Alfův syn - postavy

29. října 2015 v 16:01 | Aynarra Tulrgar

10 důvodů, proč začít psát

20. října 2015 v 13:02 | Aynarra Tulrgar |  O psaní


Nové téma týdne mě ponouklo k tomu, založit konečně novou rubriku "O psaní", zabývající se právě psaním. Mými osobními postřehy, typy a radami, které by mohli někomu pomoci v nelehké cestě k napsání knihy. Nechci Vás však odrazovat. Nic takového. Psaní sice není moc lehké, ale mnohdy je to mnohem větší legrace, než by se na první pohled mohlo zdát. Své by Vám o tom jistě pověděli i hráči textových rpg her, o kterých bych se zde také jednou chtěla zmínit.

Dnes se ale budu věnovat 10 důvodům, proč je dobré začít s psaním. Třeba Vás tím také nalákám k psaní a kdo víc? Třeba se zde zrodí nová spisovatelská hvězdička, která začne pomalinku růst.

1. Zlepšíte si gramatiku
To je asi ten nejdůležitější a nejhlavnější důvod, proč je dobré začít psát. Ten fakt, že Vám gramatika moc nejde, protože jste jí nikdy moc nedali, si pořádně uvědomíte až v momentě, kdy vám word nebo jiný textový program, vyplivne skoro celý text označený červenu vlnovkou. Určitě víte, co přesně myslím. Ale věřte nebo ne, psaním a pak následným opravováním vlastních chyb, se člověk naučí ty chyby nedělat. Vážně, vím, o čem mluvím.
Něco jiného je samozřejmě, když píšete ve spěchu, protože Vás políbila múza a nemáte čas opravovat po sobě své chyby hned teď, protože myšlenka nepočká. Plyne stejně rychle jako potůček v lesíku.


Projekt NaNoWriMo 2015

18. října 2015 v 14:26 | Aynarra Tulrgar |  Deníčkové zápisy rádoby spisovatelky

Ahoj, ahoj zase po delší době!
Jelikož opět vůbec nestíhám (ano, díky ti moje milovaná školo), rozhodla jsem se, že by bylo fajn se ozvat (to je myšleno jako v rámci prokrastinace). Chtěla jsem Vám dát jenom vědět, že ještě stále žiju. Že mě ještě nikdo nezakopal do hluboké jámy a nenacouval na mě s kamionem s ohromným množství hlíny, z pod které bych se nemohla dostat. Pro některé je to asi dost smůla, ale abych se teda konečně dostala k jádru pudla. Rozhodla jsem se i letos zapojit do projektu NanoWriMo čili National Novel Writing Month, do kterého jsem se zapojila poprvé loni. Vznikla v něm asi má nejdelší povídka (stále rozpracovaná), Alfův syn. Startuje 1. listopadu a mám tady pro Vás několik tipů nebo zkušeností, které jsem prožila minulý rok při psaní. Možná Vás to také inspiruje k tomu, zapojit se do tohoto projektu.

Co je to NaNoWriMo?
Jde o projekt, ve které píšete celý měsíc Váš vymyšlený příběh. Ideálně do počítače, ale i na papír se to počítá. Cílem je splnit 50 000 slov. Mně se loni povedlo cca 25 000 a o část textu jsem přišla, ale alespoň jsem to zkusila. Ideální je vědět do předu, o čem chce člověk psát, ale i když nevíte a chcete to zkusit, tak to jde! Opravdu. Alfova syna jsem začala psát vařením z vody. Začátek je tak rozhodně znát. Měla jsem sice nějaké podklady, protože zrovna tahle povídka vzniká na motivy textové rpg, ale děj mám svůj vlastní. Odpíchla jsem se pouze od věcí, jako jsou město, místa a jak to tam tak zhruba chodí.

A už jsem psala. Moc jsem nepřemýšlela nad tím, co píšu. Úplně jsem vypnula a soustředila se jen na to, co by se tak mohlo hlavnímu hrdinovi přihodit. Ideální na takové splachovací psaní je, psát v nějakém textovém editoru, který člověka moc neruší a nenutí klikat na okno prohlížeče a brouzdat po internetu. Takže takový Darkroom nebo FocusWriter jsou pro NanoWrimo ideální. Pak je taky důležité prostředí. Jestli rádi u psaní posloucháte hudbu, tak si ji klidně pusťte. Mě loňské NaNoWriMo hrály samé epic fantasy playlisty a myslím, že už to doma některým lezlo celkem na mozek, ale mě to pomáhalo.

Pište, piště, piště.... Neřešte, jestli jste v textu napsali špatně i/y nebo něco jiného. Myšlenky mnohdy plynou hrozně rychle a je těžké je všechny pochytat. Neřešte ani, jestli se vám často opakují slova. Prostě piště. Buďte zapálení a zvládnete to. Máte na to měsíc a 50 000 slov za měsíc není žádná sranda. Zvládnout se to ale dá, jen pro to musíte něco dělat. Ideální je psát každý den. Na webu tohoto projektu máte i kalkulačku slov, která vám ukazuje, kolik jste toho napsali a kolik Vám ještě chybí. Když budete psát pravidelně, text si hezky rozložíte a nebudete mít potom pocit časové tísně.

Piště o věcech, o kterých něco víte. Dohledávání informací je potom zdlouhavé a zdržuje vás od psaní. Jestliže chcete napsat 50 000 slov za měsíc, musíte se tomu poddat a být do psaní zapálení od první chvíle až do konce. A tím se dostávám k tomu, že budete muset obětovat všechny další aktivity na jeden měsíc. Vím, že budu psát a pokračovat na Alfovi ale i tak bych ráda zkusila nezanedbávat zbytečně moc školu, protože pak bych to už nemusela dohnat. Bude to těžké. Pravděpodobně budu muset zvýšit ještě více příjem kofeinu a psát po večerech do noci, takže ze mne bude po měsíci hotová zombie, ale důležité je zkusit to.

Pro Vás, mé čtenáře to tedy znamená, že někdy v půlce prosince bych vás mohla opět krmit dalšími částmi příběhu o Vlkodlakovi Maconovi. Proč až v půlce prosince? Inu, jak už jsem psala výše, jsem gramatický barbar, a když mám myšlenku, gramatika jde bokem. Budu tedy psát soustavně a kapitoly tvořit opět až dopíšu. Také bych je opět ráda posílala k betareadu, aby byl text co možná nejlepší pro Vás čtenáře a hlavně aby dával smysl. Vím, že mi kolikrát něco unikne a nebýt bety, ani bych si to neuvědomila. Příběh by pak nedával moc smyslu. Mě ano, ale Vám ne.