Jak se Aynarra řeči Mordoru učila

22. srpna 2014 v 14:46 | Aynarra Tulrgar |  Něco kresleného
No dobře, než mě sepsujete za to, že jsem vlastně nepsala řečí Mordoru, musím Vám sdělit jednu velice důležitou a podstatnou informaci (bez níž by váš život už nikdy nebyl jako dřív). Takže, moji milí, ano, já vím, že to není řeč Mordoru. Napsala jsem to jen proto, že třeba můj kamarád na facebooku si to myslel a taky to v nadpise vypadá líp než kdybych napsala, že se učím Tengwar. Protože, když se řekne Mordor, většina těch co čtou, si to hned spojí s Pánem prstenů nebo s Tolkienem. Kdežto, kdybych napsala jenom Tengwar (jak se tento smyšlený jazyk mimochodem nazývá), nikomu by to asi nic neřeklo. Nebo jen pár zasvěceným. Takže tak.


Druhý bod, který bychom mohli společně rozebrat ještě předtím, než napíšu něco víc je onen fakt, že jsem to poměrně jednoduše zařadila do kategorie něco nakresleného i přesto, že se vlastně o kreslení moc nejedná.
je to spíše kaligrafie.


O Tengwaru vám mohu prozradit jen tolik, že to zase není tak těžké na pochopení jak to vypadá (když to pochopil takový debil jako jsem já, musíte to pochopit i vy). Na internetu najdete spoustu vzorů pro abecedu. Ať už jen tak zběžně pro rychlé psaní (mimochodem, je to důkladně promyšlené a dalo by se v ní v klidu psát. Aspoň já to mám někdy v plánu. Rozšifrovat to také není těžké, ale chce to čas) nebo v jistých stylech Středozemě. Rohanský styl, Gondorský styl a další… Maličko se od sebe liší detaily, ale v podstatě je to pořád to samé.

V Tengwaru nemusíte psát pouze v angličtině. Lze psát i česky, ale ještě jsem nepřišla na to, jak řešit háčky a čárky. Minulý rok jsem o tom někde našla stránku, ale bylo to v době, kdy jsem s tím tak nějak úplně začínala a takovými "maličkostmi" jsem se nechtěla zaobírat, dokud nepochopím princip. Nuž, teď by se mi hodila. To ale nevadí. Pro začátek bude stačit, když budete psát bez háčků a čárek.

Pokud máte zmáknutou abecedu a chápete, jak se toto písmo píše a čte, můžete zkusit psát nějakým okrasnějším stylem. Já si vybrala jako předlohu anglický text převedený do Tengwaru. Něco ve stylu: "ne každé zlato třpytívá se, ne každý kdo bloudí je ztracený"
Prostě básničku od Tolkiena a uf, byla to celkem makačka.
Navíc neměla jsem k tomu ani pořádné kaligrafické pero jenom hrotek s násadkou a tuš. Jenže na kreslení a ne psaní, takže trochu boj. Tuš se mi rozpíjela a musela jsem si udělat linky na předlohu i papír, na který jsem psala, protože jinak bylo každé písmenko jinak velké, tlusté nebo křivé…

PS: Omluvte prosím kvaltu fotek, jsou foceny pouze mobilem
*pokud si je rozevřete v novém okně, měla by se otevřít plná velikost. snad*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Créatio Créatio | Web | 31. srpna 2014 v 22:33 | Reagovat

Fíha, ja žasnem! Mať takú trpezlivosť učiť sa nové písmo! Vyzerá to však úžasne v tvojom podaní :)

2 Aynarra Tulrgar Aynarra Tulrgar | Web | 13. září 2014 v 21:34 | Reagovat

[1]: není to zas taková věda (: Díky! (:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama